همه‌ی خبرهای امروز
 • 34 ۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۰۹:۰۰

  محمدصادق جنان‌صفت

  نوآوری در دولت بدون اقتصاددان

  ساعت 24-دیروز مسعود کرباسیان، گزینه معرفی‌شده برای تصدی وزارت اقتصاد در دولت دوازدهم در نشست با روسای اتاق‌های ایران حرف‌هایشان را شنید و نکاتی را مطرح کرد. همان‌طور که انتظار می‌رفت، آقای کرباسیان به دلیل اینکه به دانش اقتصاد اشراف ندارد و بیش از سه دهه است در معاونت‌های وزارتخانه‌ها کار اجرایی کرده، هرگز در قامت وزیر اقتصاد حاضر نشده است.

 • 52 ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۰۹:۱۵

  محمدصادق جنان‌صفت

  دولت و گرداب تعارض منافع

  ساعت 24-انتظار جامعه ایرانی از دولت در حال تاسیس دوازدهم چیست؟ قشرهای گوناگون در طبقات مختلف اقتصادی از دولت انتظارات متفاوت دارند. کارگران، معلمان و سایر حقوق‌بگیران جامعه منتظرند تا دولت دوازدهم کاری کند که مزد و حقوق‌شان روندی فزاینده داشته باشد و حتی ممکن است میزان آن را نیز با مزد و حقوق کشورهای قدرتمند اقتصادی مقایسه کنند.

 • 32 ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۰:۲۰

  محمد مهدی بهکیش

  مشکلات ما سیاسی است یا اقتصادی؟ چهارراه بسته شده رشد تولیدملی

  ساعت 24-چند روز پیش صحبتی داشتم در محفل بزرگان بازار سرمایه. موضوع صحبت افق‌ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری در کشور بود. در این سخنرانی تشریح کردم که اگر تصمیم به افزایش درآمد ملی داریم، باید حداقل یکی از عوامل تشکیل‌دهنده درآمد ملی افزایش یابد. یعنی یا «مصرف جامعه» رو به افزایش گذارد یا «سرمایه‌گذاری» بیشتر شود یا «دولت» پول بیشتری خرج کند و بالاخره یا «صادرات» گسترش یابد. چگونگی رشد چهار عامل فوق را براساس آمارهای منتشره رسمی تحلیل کردم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که هر چهار عامل در حال کاهش بوده‌اند و دورنمایی برای افزایش قابل‌توجه آنان در دسترس نیست.

 • 32 ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۰۷

  محمدصادق جنان‌صفت

  فرمانده اقتصاد مقاومتی فصل‌الخطاب است

  ساعت 24- اقتصاد مقاومتی مجموعه‌ای از راهبردهایی است که برای بیرون کشیدن اقتصاد ایران از روزهای سخت تهیه و برای اجرا ابلاغ شده است. مقام رهبری برای اجرای این راهبردها، آقای اسحاق جهانگیری را به‌عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی تعیین کرده و فرمان صریح به وی در حال اجراست. بدیهی است تا روزی که اسحاق جهانگیری برپایه فرمان یادشده مقام فرماندهی اقتصاد مقاومتی را در اختیار دارد، همه نهادهای قدرت در بخش‌های گوناگون باید از دستورهای این فرمانده اطاعت کنند. نقش جهانگیری در این مقام همانند نقش شورای انقلاب فرهنگی و سایر نهادهای مشابه است.

 • 12 ۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۰۹:۰۳

  محمدصادق جنان‌صفت

  سمت و سوی مبهم کابینه دوازدهم

  ساعت 24- دنیای سیاست در ایران پیچیده‌تر از آن شده است که همه سمت‌سوی آن و همه کنج‌ها و گوشه و کنارهایش با یک نگاه دیده شود. بازیگران سیاست ایران به ویژه آنهایی که بلافاصله از سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بخشی از قدرت را در دست داشته و دارند، دیگر همان انقلابیون اواخر دهه 1350 نیستند که همه مقررات و رفتار و گفتارشان برای صیانت از انقلاب نوپای آن سال‌ها باشد.