همه‌ی خبرهای امروز
 • نیلی دیروز ۱۶:۵۹

  روحانی نبود اقتصاددان در کابینه را جبران کرد؟

  مسعود نیلی نفراول اقتصادی کابینه دوازدهم

  ساعت 24-پس از گسترده شدن موج انتقاد از حسن روحانی در انتخاب گروه اقتصادی دولت دوازدهم و پیامدهای راهبردی این فقدان اقتصاددان در کابینه به نظر می رسد حالا او با ارتقای مقام مسعود نیلی به "دستیار ویژه " از مقام مشاوره ای، گامی برای برطرف کردن نقص یاد شده برداشته است.

 • 23 ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۴:۵۰

  آیا رنو بازی بازار خودرو ایران را تغییر می‌دهد؟

  جنگ مادر خودروسازها با فرزندان دیروز و سهم خواهان امروز

  ساعت 24-پیش از انقلاب اسلامی دوکارخانه بزرگ و انحصار گر خودروساز امروز ایران خودرو و سایپا در مالکیت کارخانه داران خصوصی بودند و دولت در کناری نشسته و مالیاتش را می گرفت . پس از پیروزی انقلاب این دو کارخانه دولتی شدند و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مشهور به ایدرو مالک آنهاشد.

 • 23 ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۴:۳۰

  نایب رییس اتاق ایران به گلا یه های رییس جمهور و معاون اول از بخش خصوصی جواب داد

  ضعف بخش خصوصی ایران ازدوره علی ا کبرخان داور کلید خورد

  ساعت 24-حسین سلاح ورزی نایب رییس اتاق بازرگانی ،صنایع و معادن و کشاورزی ایران در نوشته ای به برخی انتقادهای رییس جمهور ومعاون اول او که بخش خصوصی ایران راضعیف و فاقد یکپارچگی معرفی کردند جواب داده است که در ی نشریه تخصصی تجارت منتشر شده است.

 • 23 ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۲:۰۹

  بازنشریک نوشته قدیمی به مناسبت جنگ احتمالی آمریک و کره شمالی

  کره شمالی به جای صادرات کالا موشک شلیک می کند

  ساعت 24-پس از فرو نشستن شراره‌های جنگ دوم جهانی، سیمای جهان غم‌انگیز، گیج و اخم‌آلود بود. اشک و لبخند، چهره پدران و مادران را که از سویی فرزندان خود را از دست داده و از سوی دیگر خبر پایان جنگ خرسندشان کرده بود، گیج و گنگ نشان می‌داد. ویرانی صدها پل، فرودگاه، جاده، مراکز آموزشی، خانه‌ها و کارخانه‌ها و لاشه هزاران هواپیما، تانک، توپ و مسلسل که از دسترنج و زحمت میلیون‌ها شهروند جهانی به دست آمده و اکنون بی‌ارزش شده بودند، اخم بر چهره‌ها نشانده بود.

 • 32 ۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۹:۰۷

  تکرار خطای استراتژیک ازجنس احمدی نژادی دربی احترامی به علم اقتصاد

  هیچ کس نپرسید چرا نهاوندیان معرفی نشد

  ساعت 24-در ذهن و دل حسن روحانی چه گذشت که در ساعتهای آخر معرفی وزیران دولت دوازدهم به مجلس برنام محمد نهاوندیان اقتصاددان و مرد مورد اعتماد و شناخت بخش خصوصی ایران قلم قرمز کشید و او را به رغم اینکه برنامه کارش تدوین شده بود کنار گذاشت.

 • 02 ۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۲۲

  بهمن دانایی

  دو وزیر هماهنگ وانتظارات شیرین صنعت قند

  ساعت 24-یادها و خاطره های نیک وخوب کسانی که در برهه های خاص در مناصب مهم تصمیم های کارساز گرفته اند در ذهن و دل علاقه مندان می ماند وپاک نمی شود . در تاریخ صنعت قند و شکر کسانی هستند که در بالاترین مقام اجرایی مرتبط با بازرگانی وصنعت شکر حاضرشده ودر مقاطعی حساس توانسته اند این صنعت قدیمی را به سوی پیشرفت هدایت کنند.

 • 34 ۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۰۹:۳۹

  گزارش ساعت 24ازحاشیه های دیدار کرباسیان با بخش خصوصی

  کرباسیان : خیلی ها از من شایسته تربودند اما...

  ساعت 24-انتخاب تعجب آور مسعود کرباسیان دردقایق آخربه جای محمد نهاوندیان برای تصدی وزارت اقتصاد موجی از نارضایتی در میان فعالان اقتصادی ،کارشناسان و علاقمندان به اقتصاد ایران ایجادکرده است. اما انتخاب محمد شریعتمداری برای وزارت صنعت ، معدن و تجارت از همان روزی که موضوع کابینه دوازدهم طرح شد برای علاقمندان آشکار شده بود.

 • 41 ۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۱:۵۵

  آیا اصولگرایان خیرخواه دولت و رییس کل گمرک هستند

  احمد توکلی مدافع عجیب مسعود کرباسیان

  ساعت 24-احمد توکلی یک اصولگرای قدیمی در سپهر سیاست ایران است . کینه تاریخی او به اصلاح طلبان هرگز فراموش شدنی نیست.توکلی دراوایل دهه 1370 بود که درس دادن سیاست پوپولیستی را با جبهه بندی در برابر آیت الله فقید هاشمی رفسنجانی شروع کرد هرگز با اصلاحات در ایران سازگار نبوده و نخواهدشد.

 • 41 ۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۱:۱۸

  کره شمالی که فریاد استقلال می کند از همه وابسته تراست

  شیشه عمر پیونگ یانگ در دستهای رهبران مرموز چین

  ساعت 24-در حالی که رهبران مستبد و شبه شاهنشاهی در کره شمالی که همانند عربستان قدرت را در اختیار افراد یک خانواده قراداه و انحصار قدرت ایجاد کرده است فریاد استقلال خواهیشان گوش فلک را کر کرده است یورو مانی با انتشار یک گزارش نشان می دهد چگونه شیشه عمر این خانواه و یک سرزمین درچنگ یک حزب خارجی قرار دارد.

 • 41 ۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۰:۵۳

  توصیه های کارشناس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری برای زیباسازی ایران درجهان

  ایران با 61 درصد نگرش منفی درصدر جدول نامحبوب ترین کشورها

  ساعت 24-رسانه های نیرومند در دنیا نه یک شبه به دنیا آمده اند و نه با اخم و توپ و تشر کسی یا گروهی نابود می شوند. این رسانه های معتبر جهانی که ماهیت اندیشه و داوری شهروندان جهانی را شکل می دهند هرگز هرچیز یک سره نادرستی را اشاعه نمی دهند و برای ساخت ذهنیت جهانیان در باره یک پدیده به طور مستمر واقعیت های آن پدیده را به طور بسیار ماهرانه جا می اندازند تا نتایج دلخواه خود را بگیرند.

 • 41 ۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۹:۵۰

  معمای مرغ و تخم مرغ سرمایه گذار داخلی و خارجی ادامه دارد

  سرمایه برای رشد از کجا تامین شود؟

  ساعت 24-پیش بینی های بانک جهانی از آینده رشد اقتصادی در ایران نشان می دهد در صورت ادامه وضع موجود از نظر نسبت پس انداز به تولید ناخالص داخلی ، میانگین رشد در کمتر از 3درصد متوقف می شود . این میزان رشد که بخشی از آن هم با فروش و صادرات نفت خام به دست خواهد آمد هرگز نیازهای اقتصاد ایران را جواب نمی دهد و به رشد شدید نرخ بیکاری منجر می شود .

 • 32 ۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۲:۱۹

  ساعت 24 تحلیل می کند

  مردم کره شمالی بخت بدتری دارند یا مردم افغانستان ؟

  ساعت 24-درساعتهای تازه سپری شده از روزگار درهمین حوالی در دنیای امروز دوگروه خبر در میان انبوه خبرها در کانون نگاه رسانه های نامدار جهان نشسته اند. یک گروه خبرها در باره مبارزه جویی رهبر جوان کره شمالی و رهبران کاخ سفید است که هرکدام دیگری را به جنگ وخون تهدید می کنند. یک گروه خبرها نیز در باره کشتار در سرپل افغانستان ازسوی طالبان یا داعش رخ داده است.

 • 32 ۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۰:۳۰

  لغو قرارداد روادید برای ۸۰ کشور برای ورود به قطر

  پس از عربستان حالا قطر گردشگری را رونق می دهد

  ساعت 24-رهبری کشور کم جمعیت استقرار یافته در حاشیه خلیج فارس حال با چشمهای باز و گوشهایی تیز دگرگونی ها در دنیا رامی بند و حرف ها و حدیثها را میشنود و تصمیم می گیرد لاقتصاد کشورش را از وابستگی به أر امد ناپایدار نفت و گاز رها کند . رهبران قطر نیز همانند رهبری عربستان یکی از راههای مهم در این مسیر را توسعه صنعت گردشگری می داند.

 • 32 ۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۹:۳۵

  ایران را آزمایشگاه چینی ها کردند

  کمونیست های چینی هرگز رفیق خوب ایرانی ها نمی شوند

  ساعت 24-روزی که مائو تسه دونگ چشمهایش بر این دنیا بسته شد شاگردان تیز هوش تر او قسم یاد کردند هدف های او را با پوشاندن لباس تازه ئ رنگ و لعاب نو برفراز دنیا قرار دهند. کمونیست های متعصب چینی به جای نشستن برسر جای خود و چشم دوختن بر ویرانه های آموزه های مارکس و لنین آنگونه که روس ها کردند و ناچارشدند پرچم تسلیم را به گورباچف بسپارند ، راه تازه ای برای برتری جویی پیداکردند.

 • 32 ۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۹:۵۶

  کابینه بدون اقتصادان دوازدهم معرفی شد

  بانک مرکزی ،وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در تسخیر غیر اقتصاد خوانده ها

  ساعت 24-حسن روحانی تا اینجای کار نشان داده درسیاست یک عملگرای افراطی است و آنچه که به بقای خود ببیند را بدون تردید انجام می دهد و هرگز نیز به هیچکس توضیح نمی دهد. این ویژگی حسن روحانی در 4سال سپری شده بوده و خوب یا بد پس از پیروزی در انتخابات دوازدهم بر آن اصرار کرده است و بدون رودر بایستی و بدون اینکه بیمی از داوری جامعه داشته باشد دراین راه پیش می رود. این رییس جمهور در همه روزهای پس از 29 اردیبهشت با سبک – سنگین کردن بادهای وزیده بر پرچم اقتصاد و با نگاهی آینده نگرانه کارش را پیش برد.

 • 32 ۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۹:۰۱

  بانک های چینی مشکلات ایران و ایرانیان را بیشتر می کنند

  گمانه زنی درباره رفتار رازآلود چینی ها با اقتصاد ایران

  ساعت 24-درحالی که بازیگردانان اقتصادی چین شامل بازرگانان و صنعتگران ومدیران دستگاههای دولتی اقتصادی در چین درحرف با ایرانیها مهربان هستند اما پس از برجام و احساس تهدید از سوی اقتصادکشورهایی مثل آلمان و فرانسه از ااروپا و کره جنوبی و ژاپن از آسیا مناسبات با ایرانی ها را به مدار سختگیری هدایت کرده است. موضوع بستن حساب‌های ایرانیان در سه بانک چینی به یکی از اخبار مهم اقتصادی تبدیل شده است.

 • 32 ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۳۷

  حالا دیگر مشکل تامین اعتبار نیست بلکه مشکل نجات بانکهاست

  کابوس515 هزار میلیارد تومان پول توهم زده بانکی

  ساعت 24- دولت دوازدم کارخود را در شرایطی شروع می کند که وارث یک دارایی توهم زده بانکی است . حالا نسبت این دارایی موهوم به کل دارایی بانکها به 40 درصد به طور میانگین رسیده است. باتوجه به اینکه دارایی بانکها در پایان اردیبهشت ماه به عدد 189هزار میلیارد تومان رسیده است این دارایی توهم زده یا دارایی موهوم حدود 515 هزار میلیارد تومان شده است .

 • 32 ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۰۵

  پتروشیمی اراک یک طرف ،صنعت کفش وچرم هم یک طرف

  بورس کالا مراقب پایین دستی های پتروشیمی باشد

  ساعت 24-اقتصادایران فاقد عنصر رقابت به معنای واقعی است و بازار های گوناگون آن از برخی انحصارها رنج می برندو این وضعیت به زیان فعالیت های پایین دستی وابسته به احصار یک محصول در اختیار یک یا دوبنگاه است. این وضعیت راه را رشد رقابت واقعی مسدود می کند و به بنگاههای کوچک ومتوسط آسیب می زند.

 • 52 ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۰۹:۱۲

  خودروسازی رنو میزان سرمایه‌گذاری و تولید خود در ایران را افزایش می‌دهد

  دولت وحضور جدی در صنعت خودرو و تولید 2میلیون خودرو در سال

  ساعت 24-منصور معظمی یک مقام عالیرتبه وزارت نفت بود که بیژن زنگنه با او مدارا نکرد و را را برای رفتن وی هموارکرد تا به سوی محمدرضا نعمت زاده برود. این مدیر تازه ایمیدرو که روزگاری انحصارگر اصلی در صنعت ایران و به ویژه صنعت اتومبیل سازی بود در همین دوسال اخیر توانست پای بریده شده ایمیدرو در این صنعت پرماجرا را ترمیم و آن را درزمین این صنعت مستحکم کند.

 • 52 ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۰۹:۰۷

  نخستین نشانه‌های رویگردانی جمهوریخواهان از ترامپ در انتخابات آینده آمریکا دیده شد

  ترامپ رییس جمهور یک دوره ای؟

  ساعت 24-پس از نیکسون در آمریکا که با افشای داستان واترگیت با بدنامی از ریاست جمهوری کنار گذاشته شد به نظر می رسد حالا دونالد ترامپ بااین همه ماجرایی که در همین چند ماه برایش درست شده یا خود و همکاران و خانواده اش درست کرده اند به سویی می رود که فقط یک دوره رییس می ماند. در دههای اخیر تنها جیمی کارتر از حزب دموکرات بود که نامش با ناتوانی در آزادکردن گروگان های آمریکایی در تهران گره خورد و یک دوره رییس جمهور بود وپس از بوش پدر بقیه روسای جمهوری آمریکا دو دوره ریاست جمهوری را تمام کرده اند.

 • 52 ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۱:۴۲

  بازخوانی وسوسه همیشه زنده پوپولیسم چاوزی

  اقتصاد ایران را برای همیشه از کاراکاسی شدن دور کنیم

  ساعت 24-محمود احمدی نژاد چند سال پس از هوگوچاوز رییس جمهور ایران شد و البته از پوپولیسم چاوزی بسیار آموخت و روش های تازه ای هم در پول پاشی از منابع نفت ابداع کرد. در حالی که هم در انتخابات1392 و هم در انتخابات 1396 برخی کاندیداها وعده های پوپولیستی می دادند و را وسوسه می کردند اما مردم ایران از این مرحله به سلامت عبورکردند. باید این رفتار دلاورانه اکثریت شهروندان ایرانی را پاس داشت و راه را برای کورکردن راههای برگشت اندیشه عوامگرایی ادامه داد.

 • 52 ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۰۹:۱۱

  رقابت چین و هندبرسر مزیت ترانزیتی ایران در مباحث نظری واشنگتن

  چراقدر ثروتهای خود را نمی دانیم؟

  ساعت 24-ایران به لحاظ جغرافیایی درجایی استقرار یافته است که مزیت های ترانزیتی آن غیرقابل انکار است.این مزیت ترانزیت که کالاهایی استراتژیک مثل نفت و گاز و سایر کالاها را می تواند از شرق عالم به غرب عالم برساند دردنیایامروز یک محل درآمداست که شوربختانه از آن به دلیل نگاه غیر اقتصادی و سیاست خارجی خاص استفاده نمی کنیم. این بی ارادگی در بهره برداری از ثروت ترانزیتی ایران در حالی است که چین و هند دوغول بیدار شده آسیایی بیش از ایران به ارزش این مزیت پی برده و برای برتری طلبی خود بردیگری ایران را نقطه کلیدی اتصال راه اهن چین و راه دریایی برای هند می بینند.

 • 52 ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۰۹:۰۷

  پشت سر قطرکوچک ،عراق جنگ زده و عربستان فرصت شناس

  سستی و بی اعتنایی به درآمد17 میلیارد دلاری از ثروت مشترک

  ساعت 24-تفاوت افراد و جامعه های هوشمند با افراد و جامعه های عادی یکی هم این است که هوشمندان از داراییی و ثروت خود زودتر و بابهره وری بالتر استفاده می کنند. آنهایی که هوشمندی بیشتر دارند در استفاده از ثروت مشترک هرگز درنگ نمی کنندو راه را برای استفاده بیشتر شریک خود هموار نخواهندکرد. ایران در این باره به ویژه در استفاده از میدان های مشترک نفت و گاز با عراق، با قطر و با عربستان سستی و بی اعتنای عجیبی دارد. این در حالی است که بیژن زنگنه وزیر باسابقه نفت ایران 4سال پیش که دوباره سکان نقت را دراختیار گرفت اصرار داشت اولویت اول ایران تحرک بیشتر در این عرصه و سرمایهگذاری افزون تر در میدان های مشترک است اما گزارش اعتماد نشان می دهد در این باره کار خاصی انجام نشده است.این سستی سالانه 17 میلیارد دلار عدم النفع برای ایران دنبال دارد.

 • 4 ۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۴:۴۴

  چرا ساخته های مهران مدیری را نباید دید

  مهران مدیری نسخه تصویری مصطفی ملکیان است

  ساعت 24-عصرها وقتی به درکه می آیم، گاهی به دلیل عریض نبودن انتهای مسیر، ترافیک و صفی طولانی از خودروها تشکیل می شود. اما همیشه و هر روز، خودروسوارانی از پراید و تیبا گرفته تا بنز و پورشه هستند که ناگهان از صف خروج و از مسیر مخالف مسیر را طی می کنند.اینها چه کسانی هستند؟ آریایی،اهورایی یا اسلامی های واقعی یا بدلی؟ متاسفانه این برهم زنندگان هنجارها در ذهن شهروندان ایرانی قهرمانان محلی و یکه تازها به حساب می آیند ! نه کسانی که نافرمان مدنی اند.

 • 4 ۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۴:۰۰

  شرکتهای ایرانی – اروپایی تاسیس کنیم

  مقام سیزدهم نوآوری ایران در میان 20 کشور غرب آسیا

  ساعت 24-در حالی که فقط 8سال به پایان برنامه توسعه بلند مدت ایران باقی مانده است و ایران باید در 1404 کشور اول منطقه غرب آسیا باشد اما دقت در برخی شاخص های پیشران مثل نوآوری نشان می دهد ایران راه درازی دارد تا به هدف یادشده برسد. نرخ بیکاری بالا در ایران به مثابه یک شاخص بد شوربختانه نسبت به کشورهای غرب اسیا به جز کشورهای در حال جنگ نیز موقعیت را خراب کرده است .

 • 323 ۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۰:۰۷

  تنگ‌ تر حلقۀ تحقیقات، در باره مناسبات نزدیکان رییس جمهور آمریکا

  ترامپ: روابط با روسیه «یک داستان کاملاً ساختگی» است

  ساعت 24-حالا نبرد بادونالد ترامپ از سوی دموکراتها و برخی جمهوری خواهان شکاک و دشمن سنتی روسیه به روزهای داغ رسیده است. دونالد ترامپ که حلقه محاصره را تنگ تر می بیند و جدی بودن داستان را باورکرده است پس از مدارای نخستین روزهابرای پیگیری ماجرای عجیب دخالت روسها با در مسیر شکست دادن هیلاری کلینتون حالا اصل و کلیت این پیوند با روس ها را یک داستان ساختگی می داند.

 • 323 ۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۹:۴۰

  چین هند را به‌طور غیرمستقیم به جنگ تهدید کرد

  آیا 37در صدجمعیت جهان باهم خواهند جنگید؟

  ساعت 24-]سرزمین اژدها یاهمان سرزمین پررمزوراز چین یکی از بسته ترین نظامهای سیاسی جهان را در خود جای داده استو حزب کمونیس چین پس از جنگ رهایی بر آن حکومت می کند . کشور چین نخستین پله درمیان کشورهای پر جمعیت جهان را در تسخیر خود دارد و الان از نظر اندازه تولید ناخالص داخلی مقام دوم را دارد در مناقشه های مرزی بسیار جدی است.

 • رولف موتزنیش ۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۱۴:۳۶

  رییس گروه دوستی ایران و آلمان با تاکید برهمکاری با دولت روحانی تصریح کرد

  رایزنی سفیر آلمان در آمریکا برای تعدیل رفتار ترامپ درباره ایران

  ساعت 24- سیاستمداران آلمانی از جهت که ترامپ با سرسختی می خواهد ایران را در انزوای تجاری تازه که پیامد آن محدود شدن شرکتهای آلمانی نیز هست گلایه دارند و ضمن بیان این نارضایتی اقدام عملی را نیز دنبال می کنند تا ایران دوباره در انزوای اقتصادی فرونرود.

 • 2 ۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۱:۱۰

  تحلیل بانک جهانی ازتهدید های اقتصاد ایران در صورت ادامه روند موجود

  سقوط رشد اقتصاد به زیر 3درصد تا1409

  ساعت 24-درسایت سازمان برنامه و بودجه در حال حاضر گزارشی منتشر شده که براساس تاریخ اعلام شده مربوط به بهار 1396 است . این گزارش براساس بررسی های بانک جهانی به اقتصاد ایران تهیه شده است و برخی مسایل کلان مربوط به نرخ تورم، سرمایه گذاری ، تحولات بیکاری تامین اجتماعی و حتی محیط زیست را در برمی گیرد. بخش دوم دوم این گزارش که به "چشم انداز و مخاطرات " اختصاص دارد تحلیلی بدبینانه از آینده اقتصاد ایران در صورت ادامه وضع موجود آمده است.

 • 2 ۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۹:۵۵

  دانش ژنتیک و ریشه کن کردن بیماری های وراثتی

  نخستین دستکاری ژنتیکی جنین انسان در آمریکا انجام شد

  ساعت 24-برای اولین بار در آمریکا، دانشمندان موفق شدند ژن‌های جنین انسان را ویرایش کنند. این دستاورد گامی بحث‌انگیز در مسیر تولد نوزادانی بدون بیماری‌های وراثتی خواهد بود.به گزارش مجله رویو وابسته به مؤسسه فناوری ماساچوست MIT، اولین مرکزی که این خبر را منتشر کرد، این آزمایش یک گام علمی است. تا به حال دانشمندان اجازه نداشتند جنین انسانی را بیش از چند روز پرورش دهند وهمچنین اجازه نداشتند این جنین‌ها را به رحم انتقال دهند.مقامات دانشگاه علم و سلامت ارگن اعلام کردند که آزمایش‌های مربوطه در آن دانشگاه انجام شده و گفتند نتایج آن به زودی در یک ژورنال منتشر می‌شود. ظاهرا آزمایش‌هایی از این نوع، برای اولین بار در آمریکا انجام می‌شود و پیشتر چنین آزمایش‌هایی در چین انجام می‌شده ‌است. هنوز روشن نیست که دراین سری آزمایش‌ها چند جنین تولید و دستکاری ژنتیکی شده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در این سلسله آزمایش‌ها، دانشمندان ارگن از تکنیکی به نامCRISPR استفاده کرده‌اند، که به پژوهشگر امکان می‌دهد دی ان آ DNA مشخصی را برای تغییر و جایگزین کردن انتخاب کند.